понеділок, 12 травня 2014 р.

Державні пенсії в Канаді


Ця стаття тільки про державні пенсії

Вони орієнтовані на жителів Канади , які протягом свого життя заробляли нижче середнього доходу по країні ( тобто це менш забезпечені 50 % населення). Тому розмір цих державних пенсій скромний . Більш заможні канадці зазвичай регулярно відкладають частину свого доходу в приватні накопичувальні пенсійні фонди. Завдяки прогресивній шкалі прибуткового податку , створення таких заощаджень досить вигідно - тому що вони звільнені від оподаткування до моменту , коли ці заощадження будуть використані пенсіонером . Оскільки дохід у пенсіонера зазвичай невеликий , ставка відстроченого в часі податку буде звичайно ж нижчою. У США теж діє прогресивна шкала , яка заохочує робити заощадження до приватних пенсійних фондів. Однак прогресивність шкали податків у півтора рази нижча , ніж у Канаді , і тому стимул слабкіший . У цьому полягає мудрість соціальної політики Канади.

Працівники громадського сектору та великих корпорацій зазвичай мають приватну накопичувальну пенсію , внески до якої працівник і роботодавець роблять спільно . При значному трудовому стажу її розмір буде вищий, ніж державна пенсія. Таким чином , дохід цієї категорії пенсіонерів складається з повної державної пенсії і однієї або декількох приватних . Це типова ситуація для середнього класу.
Повернемось до державних.Державні пенсії існують двох видів: трудова пенсія та соціальні пенсії та доплати. Іммігранти , які прожили в Канаді менше 10 років , права на повну соціальну державну пенсію не мають , але мають право на трудову пенсію при будь-якому трудовому стажі . Однак розмір трудової пенсії в цьому випадку буде зовсім маленький. Всі соціальні доплати виплачуються лише після 10 років , але й то не в повному обсязі. Право на повні доплати настає за наявності 40 років стажу проживання в Канаді.

У віці 65 років ніколи не працюючий незаможний самотній пенсіонер зі стажем перебування в Канаді 10 років отримує право на соціальну пенсію приблизно 890 канадських доларів на місяць - приблизно на рівні прожиткового мінімуму. Це рівень убогості , при якому треба жебрати , щоб вижити. При стажі перебування 40 років і нульовому трудовому стажі пенсія буде С $ 1310 . На ці гроші вже можна прожити , але дуже скромно. Медичне забезпечення в Канаді безкоштовне , хабарів там не беруть , на ліки літнім жителям (не обов'язково пенсіонерам) надається знижка з бюджету суб'єкта федерації або муніципалітету - у кожній юрисдикції правила свої .

Мається на увазі, що літня людина , що прожила в Канаді недовго , повинна заробити собі пенсію в іншій країні. Тобто Канада розраховує , що літні іммігранти з України повинні отримувати і українську пенсію. Однак український Пенсійний фонд вважає по-іншому і припиняє виплачувати пенсії, тим хто виїхав за кордон на ПМЖ (втім , Конституційний суд України в 2009 році визнав цю норму неконституційною , але ПФУ на цю постанову "плювати") .

Тепер знову про канадську пенсію при повній відсутності трудового стажу.

Ця пенсія складається з двох частин - соціальної пенсії по старості OAS та соціальної доплати GIS . Розмір OAS залежить від стажу проживання в Канаді ( приблизно С $ 551.54 - при стажі 40 років ; при стажі 10 років платять лише 10 / 40 частку , тобто С $ 140). Розмір GIS ( максимум С $ 747.86 на місяць) залежить від додаткового доходу ( в який OAS не входить, але входять іноземні пенсії). При наявності додаткового доходу розмір GIS зменшують за лінійним законом ; при річному доході приблизно С $ 17000 GIS становитиме нуль. Тобто іммігранту , яка отримує з України пенсію С $ 3400 на рік ( С $ 283 на місяць) , зріжуть GIS на 20 %, або на С $ 150 на місяць. За відсутності такого доходу та стажу проживання в Канаді відповідно 10 із 40 років отримаємо суму цих двох пенсій як показано вище. Якщо подружжя - пенсіонери живуть разом , то розмір GIS скорочують ; на двох GIS виходить приблизно півтораразового розміру для однієї особи.

Точний розмір OAS можна знайти тут: http://www.servicecanada.gc.ca/eng/services/pensions/oas/payments/index.shtml ; його перераховують кожен квартал . За цією ж адресою знаходяться калькулятори для визначення GIS залежно від доходу , в який OAS не входить, але входять інші пенсії та джерела . Різні калькулятори передбачені для різного сімейного стану пенсіонера.

З соціальної пенсії OAS стягують прибутковий податок , якщо є інші доходи , разом з цією пенсією перевищують неоподатковуваний мінімум приблизно С $ 15000 на рік ( без урахування деяких іноземних пенсій , наприклад , української ) .

Про трудової пенсії CPP .

При наявності трудового стажу пенсіонер отримує право на трудову пенсію CPP . Однак її розмір обмежений і залежить від заробітку . При 35 роках трудового стажу і стабільних заробітках на середньому рівні по країні (зараз це С $ 53000 на рік) доплата у вигляді трудової пенсії CPP складе максимум С $ 1040 на місяць. При більшому заробітоку розмір трудової пенсії не збільшується. Таким чином пенсіонер , який трудився все життя і добре заробляв , в 65 років отримає OAS С $ 560 і CPP С $ 1040 , тобто З $ 1600 на місяць. Соціальна доплата GIS в цьому випадку не призначається , так як річний дохід пенсіонера складе С $ 1600 * 12 = С $ 19200 , що вище стелі для призначення GIS .

Отже , порівняйте пенсію С $ 1310 для канадського ледаря - дармоїда і максимум С $ 1600 для пенсіонера - трудяги і відчуйте різницю. Її майже не видно - в Канаді в області державних пенсій має місце соціалістична зрівнялівка , причому для чоловіків і жінок все пенсії однакові. Тому ті , хто заробляє більше середнього , зазвичай добровільно відкладають гроші в приватні пенсійні фонди ( великі роботодавці зазвичай роблять внески в ці фонди за працівника). При наявності такої накопичувальної пенсії літнім канадцям вистачає коштів на гідне життя.

---
статтю взято на форумі Domiv.ca

1 коментар:

  1. Урядова накопичувальна пенсійна програма називається REER (Régime enregistré d'épargne-retraite). Ще один її плюс - гроші, які ви туди перераховуєте, зменшують суму вашого річного доходу. Відповідно в кінці року можете сплатити менше податків. Також накопичені там гроші можна використати на іпотеку. Але згодом їх потрібно туди повернути, інакше потрібно буде сплатити всі необхідні податки. Один з мінусів - гроші заморожуються, зазвичай до 60-65 років. Тому раніше ви їх не зможете використати, інакше знову ж таки - потрібно сплатити податки, тоді сенсу в такому фонді немає.
    1600 $ - можна скромно жити, якщо в тебе є власне житло. В іншому випадку, більшу половину зїсть оренда квартири, а на залишок в круїз точно вже не поїдеш. Дехто обирає будинки для літніх людей і живе там. Але не всі такі будинки виконують свою роботу якісно.

    ВідповістиВидалити